Jaotelgi rent

MTÜ Tagalatoetus pakub huvilistele Rootsi jaotelke koos ahjudega rendiks.
Jaotelgid saab üldjuhul kätte Männikult.

Telke on kahte erinevat tüüpi saada.

Sissitelk mahutab keskelt läbi 10 nägu olenevalt vöö ümbermõõdust, mugavusest ja varustusest. Talvel -20 kraadiga võimalik sees +20 kütta. Materjaliks tugev present. Kaasa kõik mis vaja - pikad vaiad, lühikesed vaiad, nöörid, korsten ja heas seisukorras ahi. Keskel saab kummardades sees liikuda.

Rent 20 eur ööpäev, pikemad perioodid vastavalt kokkuleppele.

Suur jaotelk mahutab umbes 15 inimest, kuid on ka 20 võitlejat kõrvuti magama pandud. Kuju on sarnane, kuid telk on suurem ja kõrgem. Keskel saab tavaliselt püsti seista. Ahi on sama, mis on sissitelgil kasutusel. Kaasa kõik mis vaja - pikad vaiad, lühikesed vaiad, nöörid, korsten ja heas seisukorras ahi.

Rent 25 eur ööpäev, pikemad perioodid vastavalt kokkuleppele.

Mõlemad telgid on sõiduautoga transporditavad. Sissitelk mahub ka väiksema auto tahaistmele või pakiruumi. Suurem jaotelk koos ahju ja muu varustusega mahub vabalt universaalkerega auto pakiruumi.

Tavaline jaotelgi ülesse panemise järjekord:
* Rulli lahti telgi riie soovitud asukohta. Jälgi kuhu suunas uks jääb.
* Võta nn. UFO ehk taldrik, mis on korstna fikseerija ning kuumakaitse ja kinnita see telgi keskele augu sisse.
* Jaga laiali pikad ja lühikesed vaiad. Vähese arvu inimeste puhul peavad püstitajad asuma üksteise vastasnurkades.
* Pane pikk seinavai oma pesasse telgi allpool servas.
* Korraga peavad vastasnurkades asuvad isikud tõmbama oma nurgad pingule ning väikeste vaiadega maapinda kinnitama nööride või telgi servade abil.
* Pange kokku korsten ning ahju raam. Pealambi abil tuleb see püstitada telgi keskele surudes korstna otsa taldriku sisse ning sellega kogu telgi keskosa üles pingesse.
* Vaata üle seinavaiade asukohad ning pinguta nöörid või telgi servad.
* Kinnita ahi ahjuraami sisse ning tee tuli alla.

Näpunäiteid elust enesest...
* Tuli tuleb alla teha alguses pisikeste puulaastudega ning leek peab asetsema sügaval ahju sees, et tekiks õige tõmme. Kui paned pikad puud alguses põlema, siis leek ronib kaane vahelt välja ning ahi hakkab valet pidi tõmbama. Tule süütamiseks saad kasutada pisikest auku ahju põhjas, kust hiljem võib süsi välja kukkuda. Ahju alt tehakse maapind puhtaks ning kaevatakse väike auk kuhu süsi saab koguneda.
* Telgi servasid saab veidi laiali (madalamaks) või rohkem kokku (kitsamaks, kuid kõrgemaks) liigutada. Samuti saad muuta korstna lülide arvu, et vajadusel ruumi saada juurde ühtepidi või teistpidi.
* Tuulise ilma korral pane lumi või sammal telgi serva peale, et tuul alt sisse ei puhuks
* Suure vihma korral veendu, et telk oleks pingul ning ahi köeb - siis ei imbu vesi sisse ning kõik jäävad kuivaks. Kui maapind ei ime vett hästi endasse, siis võid kaevata pisikese kraavi ümber telgi servade, kuhu koguneb seintelt tulnud vesi. Pigem vesi kraavis, kui keset maru ööd külje all.

Video kuidas Riigikaitselaagri õpilased esimest korda elus jaotelki püstitavad.